ייעוץ עסקי שוטף – כך מקימים עסק

מגיל צעיר הצטיינה רוחמה במלאכת יד.

עבודותיה זכו לשבחים מחבריה ומשפחתה.

בכל הזדמנות, בכל אירוע, היא נהגה להכין מוצר נוי יפה ולהביאו לבעל האירוע.

מאז ומתמיד אמרו לה כולם שהיא חייבת לעשות משהו מעשי עם כשרונה, להקים עסק ולשווק את מוצריה.
כולם טענו שכפי שמקורביה נהנים מפרי עמלה, גם אחרים יהנו מהמוצרים שלה והיא תוכל להקים ולבסס עסק משלה המתבסס על כשרונה ויכולותיה.

רוחמה נהגה תמיד לדחות רעיונות ועצות אלו ביחס לכשרונה וטענה שמדובר בתחביב ולא במקצוע ממנו תוכל להתפרנס, אך במקום כלשהו במוחה, המחשבה על האפשרות להרוויח כסף טוב ממה שהיא אוהבת לעשות ועושה בהצלחה כה רבה, לא הרפתה, ולא פעם היא מצאה עצמה מהרהרת בכך שאם כולם נהנים ממעשי ידיה, מדוע לא תתחיל לעסוק בכך לפרנסתה.

כשהילדים גדלו מעט, החליטה לקפוץ למים העמוקים ולנסות להגשים את חלומה.

היא החלה להתייעץ עם חבריה והחליטה להקים את העסק עליו חלמה מזה שנים.

אך ברגע שחשבה על כך, מיד נרתעה מהקושי.

היא מעולם לא הקימה וניהלה עסק ולא היה לה צל של מושג כיצד להתחיל בכך.

השאלות שעמדו על הפרק התחילו בבסיסו של העסק החדש, כיצד תקרא לו, כיצד תמתג אותו, איך ייראה הלוגו שלו, כיצד תגיע אל לקוחותיה, כיצד תציג  את הייחוד שלה בפני קהל הלקוחות הפוטנציאלי שלה ותשכנע אותם לקנות את מוצריה.
היו לה שאלות הנוגעות לכל תחומי הפעילות של העסק החדש, הרי מעולם לא עסקה בכך ולא היה לה כל נסיון והיא הרגישה מבולבלת ובודדה.

אחד מחבריה הציע לה כחלק מהאסטרטגיה העסקית לעשות שימוש בייעוץ עסקי, באדם המנוסה בתחום הליווי העסקי, כזה שיוכל ללוות אותה מראשית הקמת העסק לכל אורך הדרך ולהנחות אותה כל הדרך להגשמת חלומותיה.

רוחמה הקשיבה לעצות חבריה ושכרה שירותיו של יועץ עסקי מוכר.

בראש ובראשונה היועץ העסקי הציע לה לכתוב תכנית עסקית בעזרתו, בה תפרט את הסביבה בה פועל העסק, מי הם הלקוחות הפוטנציאליים, מה ההזדמנויות, העוצמות והחולשות של העסק, מה ההשקעה הנדרשת לצורך הפעילות, תוך כמה זמן תוחזר, מה ההכנסות והרווחים הצפויים ועוד נושאים נוספים שיאפשרו לרוחמה לדעת לתוך מה היא נכנסת ומה סיכויי הצלחתה.

לאחר שהתכנית העסקית הוכיחה לה שהעסק עליו חלמה יכול להיות מעשי, קפצה אל המים העמוקים.

בעוד שהתכנית העסקית מלווה את העסק בשנות פעילותו ומהווה תכנית אסטרטגית לטווח הארוך, הסביר היועץ העסקי לרוחמה שפונקציה נוספת של פעילותו הינה ייעוץ שיווקי במסגרתו ינתחו את השוק בו פועלת רוחמה, את מתחריה, יבינו את יתרונה היחסי בשוק, יחשבו כיצד למתג אותה ולבדל אותה ממתחריה וכיצד לשווק אותה ואת מוצריה.

לצורך כך הכין היועץ תכנית שיווקית.

להבדיל מהתכנית העסקית, התכנית השיווקית הינה תכנית מעשית לטווח קצר, עם מטרות, יעדים, מדיות שיווק ועוד, תכנית מעשית לשיווק העסק שעוקבים אחר ביצועה באופן שוטף לצורך השגת היעדים.

בצורה שכזאת, תוך ליווי שוטף של היועץ העסקי, מתקדם העסק של רוחמה ומתפתח עד עצם היום הזה.